Van egy fogalom.
Egyedül a német nyelvben létezik megfelelő leírása. Magyarra fordítva annyit tesz: a gondolat megfogalmazása (definíciója) fölötti szuverén (egyedüli) hatalom. Deutungshoheit.
Lehet még úgy is értelmezni, hogy a gondolat "kisajátítása" fölötti hatalom. Valamint: a véleményvezéri, erkölcsi tekintélyi, szaktekintélyi szerepre való törekvés, ezen színben való megnyilvánulás.
Magyarországon a módszerváltás óta egészen a 2010-es választásokig a neoliberális közbeszéd túlnyomó súlya volt jelen. Ezen közbeszéd lényeges elemei, melyek mind-mind ezer szállal kapcsolódnak a neolib univerzumhoz: szélsőségesség, kirekesztés, esélyegyenlőség. fasizmus, rasszizmus, nácizmus,antiszemitizmus, gyűlöletkeltő stb.
ezeknek a fogalmaknak a neolib értelmezési kereten kívül semmiféle értelmi/értelmes mondanivalójuk nincsen.
Pl. ma a "fasiszta" megjelölés alatt mindenek előtt nem azt értik, hogy az olasz tekintélyuralmi rendszer (1922-45), Mussolini eszméinek követője, hanem azt értik alatta, hogy valami "aljas, gonosz, rossz szándékú ember". Tehát amikor elkövetjük azt a hibát, hogy ezeket az érzelmi-ideológiai tartalomtól fertőzött szavakat átemeljük és mi is használni kezdjük, vagy akárcsak közmegegyezésként elfogadjuk, akkor azonnal aljasok, erkölcstelenek és primitív előemberek leszünk, a szó elsődleges jelentése értelmében.
Természetesen a Deutungshoheit oda-vissza is működik: manapság már épp a "neoliberális" vált szitokszóvá, az uralkodó közbeszéd irányának megfelelően.
Az a helyzet, hogy az uralkodó narratívák, valóságértelmezési keretek eddig lehetetlenné tették a magyar nemzeti gondolat markáns megfogalmazását. Mindaddig, amíg a liberális gyökerű fidesz lefoglalta magának a "nemzeti" jelzőt, valamint a jobboldalon való egyedüliséget ("Egy a Tábor, egy a Zászló"-narratíva, ha még emlékszünk erre), az alternatív jobboldaliság háttérbe szorult. a Jobbik megjelenésével ezen narratíva megsemmisült vereséget szenvedett. Mivel az új erő, a Jobbik nem lép fel olyan igénnyel, hogy kisajátítsa magának a nemzeteszmét és a jobboldaliságot, ezért megnyílik a lehetőség, hogy a jobboldali gondolkodásról mindenki véleményt tudjon nyilvánítani, aki a nemzeti keretekben gondolkozik.
egy másik szempontból nézve ez egy hatalmi űr, amit előbb-utóbb valami be fog tölteni.
Mi legyen az uralkodó eszme a nemzeti oldalon? Milyen szempontok, pozitív mondanivaló köré szerveződjék a Nemzeti Gondolat?
Ezek a legfontosabb kérdések, amire a válaszokat mindenki megtalálja magában. Ebből a közös belső kincsből kéne valami közös mondanivalót létrehozni. Nehéz feladat, de tiszta alapról, tiszta lappal indulunk. Csak tiszta forrásból.
Az én verziómat is le fogom írni, de előtte inkább a mások véleményére lennék kíváncsi.